Fenykl Obecný
Foeniculum officinalis

Staří Řekové nazývali fenykl „marathron“, což údajně znamenalo „zhubnout“. Byl používán jako zeštíhlovací prostředek. Středověcí návštěvníci kostela žvýkávali jeho semena během nudných kázání, aby utišili kručení v žaludku. Dnes se odrůdy fenyklu pěstují jako oblíbená zahradní zelenina vhodná do salátů, zatímco původní bylina je stále významná pro přípravu léků na zažívání.

Tato dvouletá rostlina, patřící do čeledi mrkvovitých, má dužnatý kořen a jemně rýhovanou, rozvětvenou, sivě ojíněnou lodyhu, vysokou až 2 m.

Malé žluté květy jsou uspořádány do okolíků. Plod je dvounažka. Kvete od července do září. Celá rostlina aromaticky voní. Vzhledem tato rostlina připomíná kopr. Pochází z oblasti kolem Středozemního moře.

Vyžaduje slunečnou a teplou polohu, chráněnou před mrazem. Pudu vyžaduje výživnou, hluboce zpracovanou, s dostatkem vláhy a vápna.

Plody obsahují hlavně silici. Užívají se jako karminativum, expektorans, laktagogum a chuťové korigens.

Fenykl je užitečná bylina při léčbě zažívacích obtíží, zvláště při poruchách trávení, zastuzení žaludku nebo ke zmírnění svíravých bolestí. Fenykl se také používá na podporu tvorby mléka u kojících matek a dále i při léčbě respiračních nemocí.

Droga má kořenitý pach a slabě palčivou chuť.