Zácpa

Porucha pravidelného vyprazdňování střev může být odvozena od nedostatku vlákniny v potravě nebo od pomalu pracujícího zažívacího ústrojí. Na Západě trvá průchod potravy zažívacím ústrojím až 72 hodin, naproti tomu v rozvojových zemích kde jsou potraviny méně zpracovávány, je to průměrně 12 hodin.

Chronická zácpa svědčí zpravidla o pomalu pracujícím zažívacím ústrojí, což se může zlepšit pomocí hořkých bylin, které stimulují játra a podporují tvorbu trávicích enzymů.

Vhodné byliny:

Smetanka lékařská – je dobré jaterní tonikum

Šťovík kučeravý – má mírně laxativní účinky

Lékořice lysá - zmírňuje zánět a pomáhá podporovat a obnovovat trávicí proces.

Odvar z lékořice a pampelišky

Ingredience

...10 g usušeného kořene smetanky lékařské
...5 g usušeného kořene šťovíku kučeravého
...5 g usušeného kořene lékořice lysé
...5 g semen bedrníku anýzu
...750 ml vody

Příprava:

  1. Byliny vložte do rendlíku a přilijte vodu
  2. Přiveďte k varu a mírně povařte 10 minut, nebo dokud se objem nesníží přibližně o jednu třetinu. Přeceďte do džbánu. Zakryjte a uložte do chladu.

Dávkování:

Užívejte 3krát denně dávku ze sklenky na víno

!!!Upozornění!!!
Opakovaná zácpa může značit vážnější skryté zdravotní problémy. Než se uchýlíte k trvalému nebo nadměrnému užívání laxativ, vyhledejte odbornou pomoc.

Doplňková léčba:

  • Mějte pravidelný tělesný pohyb a pijte hodně tekutin, ráno si jako první dejte sklenku teplé vody (doporučuji i když zácpu nemáte)
  • Lusky a semena indického psyllia mohou napomoci lubrikaci střeva a tím usnadnit průchod suché, tvrdé stolice. Do šálku vroucí vody přidejte čajovou lžičku semen. 10 minut vyluhujte, dobře promíchejte a celou směs vypijte ráno jako první nápoj.
  • Silné laxativum je kořen reveně dlanité. Při chronických problémech užívejte 3krát denně před jídlem 10-20 kapek tinktury. V těhotenství se reveni vyhněte a používejte místo ní stejným způsobem ořešák popelavý.
  • Jestliže se na obtížích podílí i napětí, užívejte před jídlem 2-3 ml tinktury z kaliny obecné ve 100 ml vody.